رشته های کنکور

تفاوت رشته نقاشی و گرافیک

تفاوت رشته نقاشی و گرافیک

تفاوت رشته گرافیک و رشته نقاشی چیست؟

حتما وقتی که جمله ی بالارا خواندید شماهم مثل عموم مردم فکر کردید که نقاشی و گرافیک آنچنان تفاوتی باهم ندارند ، اما باید به شما بگوییم که این دو رشته کاملا متفاوت و قابل تفکیک اند که در ادامه به تفاوت های هردو رشته میپردازیم.

گرافیک هنر سفارش، نقاشی هنری که از درون هنرمند نشات میگیرد!

یکی از بزرگ ترین تفاوت هایی که این دو رشته باهم دارند این است که در رشته گرافیک طراح آن چیزی را ارائه میدهد که سفارش دهنده از او درخواست کرده باشد دز واقع دست طراح یک مقدار بسته است تا بتواند ایده و خلاقیت خود را کامل وارد کار کند ، البته که اگر گرافیست خلاق باشد میتواند ایده های خود را در قالب آنچه که سفارش دهنده به او گفته پیاده کند اما نقاشی کاملا به خود هنرمند بستگی دارد ، هنرمند لزوما برای کسی کار نمیکند و میتواند کاملا با توجه به روحیات درونی خود نقاشی بکشد و احساس خود را به کاغذ منتقل کند و روح به کار ببخشد.

یک گرافیست نبست به یک نقاش مسئولیت سنگین تری دارد.

در رشته گرافیک (ارتباط تصویری) طراح وظیفه ی انتقال پیام را به عهده دارد پس باید آنچه که طراحی میکند هم برای عموم قابل فهم باشد و هم حق مطلب را ادا کند تا مخاطب گمراه نشود ، درواقع طراح در این رشته باید مطابق سلیقه مخاطب قدم بردارد اما در رشته نقاشی هنرمند لازم نیست به درک و دریافت مخاطب فکر کند و وظیفه ی برقراری ارتباط با مخاطب است ، او نقاشی میکند و برداشت را آزاد میگذارد، در تاریخ نقاشی کم نبوده اند هنرمندانی که نقاشی هایشان برای عموم مردم قابل فهم و درک نبوده و اصلا مخاطب محور نبوده اند مثل نقاشی های کنشی جکسون پولاک و … پس باید بدانید که اگر وارد رشته ی ارتباط تصویری میشوید شما مسئولیت سنگینی به عهده دارید.

بازارکار ، امنیت شغلی و میزان درآمد و حقوق

برای رشته های هنری صحبت درباره امنیت شغلی ، درآمد و بازار کار اصلا کار راحتی نیست. اما آنچه که واضح هست بازار کار رشته گرافیک از نقاشی در وضع بهتری قرار گرفته است و تقریبا میتوان گفت فارغ التحصیلان رشته ی گرافیک بی کار نمیماند، در دنیای مدرن همه صنعت های مختلف دست به ارائه تبلیغات در بهترین شکل هستند که یک گرافیست این کار را به خوبی برایشان رقم میزند، همچنین افراد بعد از فارغ التحصیلی در رشته ی گرافیک میتوانند کارهایی مانند تولید و ساخت انیمیشن ، طراحی سایت های مختلف و … انجام دهند.

اما دست نقاش برای کار کردن بسته تر است ، یک نقاش هم میتواند از طریق کشیدن پرتره یا برگزاری کلاس های آموزشی و برقرار کردن گالری های مختلف وارد بازار کار شود، اما تنوع شغلی در رشته گرافیک بیشتر است و امنیت شغلی یک گرافیست از یک نقاش بالاتر است درواقع در رشته گرافیک شما با بازارکار خشک تر و تجاری تری نسبت به نقاشی رو به رو میشوید .

گرافیک یک رشته جامع است

درواقع نقاشی یک رشته متمرکز است یعنی فقط روی نقاشی کردن فوکوس میکنید اما گرافیک یک رشته ی کاملا جامع است که شامل هنرهای تجسمی دیگر میشود ، یک گرافیست عکاسی ، طراحی و … هم باید بلد باشد پس شخصی که رشته گرافیک را انتخاب میکند باید یک کلیت از تمام رشته های تجسمی دیگر را بداند تا مهارت های خود را افزایش دهد.

ابزارکارهای متفاوت

یک نقاش با ابزاری مثل مداد، قلم مو، آبرنگ، آکریلیک، بوم نقاشی و … سر و کار دارد اما یک گرافیست تنها طرح اولیه را روی کاغذ پیاده میکند و باید به نرم افزارهای مختلف و استفاده از رایانه مسلط باشد زیرا کار یک گرافیست به تکنولوژی گره خورده است که این موضوع کاملا با نقاشی متفاوت است .

رشته ی گرافیک بهتر است یا نقاشی؟

پاسخ به این سوال را فقط خود شما میتوانید بدهید، اگر به دنبال کار بهتر هستید قطعا انتخاب شما باید رشته گرافیک باشد یا اگر به دنبال آزادانه کار کردن هستید رشته نقاشی انتخاب بهتری است، اما موضوع مهم این است که در رشته های هنری میزان مهارت و فعالیت شما اهمیت بیشتری دارد. نسبت به علاقه ی خود انتخاب رشته کنید، و مهارت لازم را کسب کنید.

هدف از ارائه این مقاله انتخاب صحیح شما است، گاه با توجه به موقعیت، علاقه و روحیات خود آنچه را که بدرد شما میخورد انجام دهید اگر شما بیشتر علاقه دارید که خودجوش و آزادانه کار کنید انتخاب مناسب نقاشی است اما اگر به دنبال کار بیشتر هستید و میتوانید مطابق آنچه که سفارش دهنده از شما میخواهد کار کنید انتخاب مناسب گرافیک است در نهایت انتخابی مناسب شماست که در آن مهارت لازم را کسب کنید و تمرین زیادی برای انجام فعالیت در آن زمینه داشته باشید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتری در رابطه با کنکور هنر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود).

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها