رشته های کنکور, وبلاگ

رشته مرمت بناهای تاریخی

رشته مرمت بناهای تاریخی

یکی از رشته‌های هنری و تخصصی است که به محافظت و نگهداری از آثار تاریخی، فرهنگی و هنری از قبیل ساختمان‌های تاریخی، مجموعه‌های باستانی، آثار هنری و صنایع دستی می‌پردازد. این رشته‌ شامل مطالعه تاریخی، فنی و علمی آثار، شناسایی مشکلات و خرابی‌ها، طراحی و اجرای برنامه‌های ترمیم، تثبیت و تقویت آثار تاریخی و همچنین پایش و نظارت بر فرآیند ترمیم و نگهداری آن‌ها می‌باشد.

داوطلبان و علاقه‌مندان ورود به رشته‌ مرمت آثار تاریخی در دانشگاه می‌توانند تحصیلات خود را در دوران متوسطه دوم در یکی از رشته‌های علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی و فنی و یا هنر بگذرانند. پس از شرکت در کنکور سراسری، با مطالعه شرایط دفترچه می‌توانید این رشته‌ را انتخاب نمایید.

در رشته مرمت بناهای تاریخی تمرکز کارشناس به بنا و سازه است. این افراد باید اطلاعات جامعی از عمران و معماری داشته باشند. این در صورتی است که در رشته مرمت آثار تاریخی، افراد بر حفظ، نگهداری و مرمت آثار و اشیائ ارزشمند تاریخی تمرکز دارند.

اهمیت تحصیل در رشته مرمت بناهای تاریخی

حفظ و صیانت از میراث به جای مانده در کشورمان كه بیانگر هویت و شخصیت تاریخی و اسلامی ما است، به متخصصان هنرمندی نیاز دارد كه علاوه بر شناخت جنبه‌های هنری، آشنایی كافی نیز با ساختار و مواد تشكیل دهنده این آثار و كنش و واكنش آن داشته باشند. از آنجایی كه این آثار از نظر جنس دارای تنوع هستند، متخصصان زیادی می‌توانند بسته‌ به علاقه خود در رشته‌‌ مرمت آثار تاریخی فعالیت كنند.

با گسترش فعالیت‌های باستان‌شناسی در كشور از یک طرف و رشد كتابخانه‌ها و موزه‌ها و گالری­‌ها از طرف دیگر، نیاز به فارغ‌التحصیلان رشته‌ مرمت آثار تاریخی هر روز بیشتر احساس می‌شود. بیشتر مراكز یاد شده‌ اقدام به تاسیس بخش‌های مرمتی و حفاظتی جهت حفظ و نگهداری و مرمت این آثار نموده‌اند.

اگرچه رشته‌ مرمت آثار تاریخی در ایران نوپاست و چندان در جامعه شناخته شده‌ نیست، اما جذب سریع فارغ‌التحصیلان رشته‌ مرمت آثار تاریخی در مراكز فرهنگی كشور همچون موزه‌ها، گالری‌ها ، كتابخانه‌ها ، شركت‌های خصوصی و … اهمیت این رشته‌ و نیاز خاص به متخصصان این حوزه را نشان می‌دهد.

بازار کار رشته مرمت بناهای تاریخی

فارغ‌التحصیلان رشته‌ مرمت آثار تاریخی می‌توانند در وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و یا مجموعه‌های وابسطه استخدام شوند.
بسیاری از کشورها دارای آثار تاریخی و باستانی با ارزش هستند که نیازمند مرمت و نگهداری هستند. بنابراین، متخصصان مرمت آثار تاریخی می‌توانند در بازار کار خارج از کشور نیز فعالیت کنند. برای مثال، متخصصان مرمت ایرانی در کشورهایی مانند عراق، سوریه، افغانستان، ترکیه و غیره به عنوان متخصصانی که تجربه کار با آثار تاریخی و باستانی داشته‌اند، مشغول به فعالیت هستند. همچنین، برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها در کشورهای دیگر نیز به دنبال متخصصان مرمت آثار تاریخی هستند تا برای نگهداری و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی خود از آن‌ها استفاده کنند.

راهنمای انتخاب رشته مرمت بناهای تاریخی

در زمان انتخاب رشته شما می‌توانید از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید و با توجه به اولویت‌های خود و تجربه آنها فرم انتخاب رشته را تکمیل کنید. برای انتخاب رشته هنر اسلامی در ابتدا لازم است دانشگاه‌های پذیرنده این رشته را مشخص و آنها را براساس موقعیت، نوع دوره، نحوه پذیرش و رتبه دانشگاه مرتب کنید. همچنین قبولی در رشته هنر اسلامی هم در نیمسال اول و هم در نیمسال دوم انجام می‌شود، بنابراین در زمان انتخاب رشته به نیمسال پذیرش هم توجه کنید.
ظرفیت رشته هنر اسلامی به نسبت بالا است و هم افرادی که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند و هم متقاضیان رشته‌های بدون کنکور، می‌توانند این رشته را انتخاب کنند.

پذیرش رشته مرمت بناهای تاریخی در دانشگاه‌های زیر
نوع دوره نحوه پذیرش دانشگاه ظرفیت
روزانه با آزمون ارومیه ۵۰
روزانه با آزمون هنر اصفهان ۳۰
نوبت دوم با آزمون هنر اصفهان ۱
روزانه با آزمون سمنان ۲۰
نوبت دوم با آژمون سمنان ۵
روزانه با آزمون سیستان و بلوچستان ۳۰
روزانه با آزمون هنر شیراز ۲۰
روزانه با آزمون بین المللی امام خمینی(ره) ۲۵
روزانه با آزمون باهنر کرمان ۳۵
نوبت دوم با آزمون باهنر کرمان ۱۵
روزانه با آزمون یزد ۲۶
مخصوص داوطلبان بومی استان چهارمحال و بختیاری با آزمون هنر اصفهان ۲
مخصوص داوطلبان بومی استان کهگیلویه و بویر احمد با آزمون هنر شیراز ۱
روزانه براساس سوابق تحصیلی حکیم سبزواری ۲۸
نوبت دوم براساس سوابق تحصیلی حکیم سبزواری ۳
روزانه براساس سوابق تحصیلی صنعتی جندی شاپور ۱۵
نوبت دوم براساس سوابق تحصیلی سیستان و بلوچستان ۵
مخصوص داوطلبان بومی استان لرستان براساس سوابق تحصیلی صنعتی جندی شاپور ۱
مخصوص داوطلبان بومی استان خوزستان براساس سوابق تحصیلی صنعتی جندی شاپور ۲
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی ۶۰
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی معماری و هنر پارس ۶۰
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی علامه جعفری ۱۰
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی گلستان ۱۱
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی امام جواد (ع) ۶۰
پیام نور براساس سوابق تحصیلی پیام نور تبریز ۲۰
پیام نور براساس سوابق تحصیلی پیام نور مرکز اصفهان ۲۰
پیام نور براساس سوابق تحصیلی پیام نور کرج ۲۰
پیام نور براساس سوابق تحصیلی پیام نور تهران

 

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل رشته مرمت بناهای تاریخی را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتری نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود).

برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها