رشته های کنکور, وبلاگ

رشته موزه

رشته موزه

موزه به مکانی خاص گفته می شود که در آن مجموعه ای از آثار باستانی، صنعتی، هنری و اشیا با ارزش را به معرض نمایش می گذازند. 18 می مصادف با 28 اردیبهشت روز جهانی موزه است. امروزه حدود 600 موزه در کشورمان وجود دارد که آثار، اشیاء، اسناد ومدارک قابل توجهی در زمینه‌های متنوع باستان‌شناسی،‌ مردم‌شناسی،‌ هنرهای سنتی، اسناد و مدارک ، کتب ونسخ خطی، تاریخ طبیعی، زمین‌شناسی، گیاه‌شناسی، ‌پست و مخابرات، جواهرات و سکه‌ها… دارند.

اهمیت تحصیل در رشته موزه

ایران با توجه با داشتن پتانسیل های بالای طبیعی و تاریخی، همیشه مکانی جذاب برای گردشگران سرتاسر دنیا بوده است و به دلیل جذب هرچه بیشتر گردشگران دولت تصمیم به ارائه این رشته در دانشگاه ها گرفت. این رشته ارتباط بسیاری با رشته باستان شناسی، رشته تاریخ و رشته مرمت آثار و احیاء بناهای تاریخی دارد. این دانشجویان در ترم آخر دوره کارشناسی خود، ملزم به گذراندن یک دوره کوتاه مدت کارآموزی در موزه هستند.

توانایی های لازم برای ورود به رشته موزه

طبیعتا موفقیت در هر زمینه و رشته ای مستلزم دارا بودن یکسری توانایی ها است که باید با چاشنی عشق و علاقه همراه باشد تا بتوان نتیجه گرفت. مثلا برای موفقیت در  رشته تربیت بدنی قاعدتا شما باید از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشید. برای تحصیل در رشته موزه هم شما علاوه بر علاقه مند بودن به تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان باید توانایی های لازم برای برقراری ارتباط با انواع مختلف مردم و فرهنگ هارا کسب کنید.

قبولی در رشته موزه

با توجه به اینکه رشته موزه در مقطع کارشناسی دارای آزمون عملی نیست، برای قبولی در رشته موزه شما باید تمامی تمرکز خود را معطوف به کنکور سراسری هنر بکنید و تسلط و مهارت کافی در دروس تخصصی کنکور هنر که درک عمومی هنر، خلاقیت تصویری و درک عمومی ریاضی فیزیک است را کسب کنید.

دروس دوره دانشگاه

  • دروس پایه

تاریخ عمومی ایران، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، آشنایی با مردم‌شناسی و روش‌های آن، آشنایی با باستان‌شناسی و روش‌های آن، کارگاه طراحی پایه، آشنایی با حفاظت و مرمت آثار و روش‌های آن، کارگاه طراحی تخصصی، عکاسی فنی از اشیاء موزه‌ای، کارگاه عکاسی پایه.

  • دروس اصلی

موزه‌داری، آشنایی با هنر و معماری پیش از اسلام ایران، آسیب‌شناسی، هنر وتمدن اسلامی، تاریخ و فن‌شناسی آثار، آشنایی با بافت‌ها و محوطه‌های دوره اسلامی ایران، کارگاه همانندسازی اشیاء موزه‌ای، تاریخچه کتابت، طرح اشیاء در تمدن اسلامی، آشنایی با موزه‌های ایران و جهان، خطوط باستان‌شناسی ایران.

خطوط و خواندن کتیبه‌های اسلامی، موزه‌داری و سایر علوم، تهیه و تدوین راهنمای موزه و محوطه‌های تاریخی، کارآموزی در موزه‌ها، کارآموزی در کارگاه مرمت اموال فرهنگی، تبدیل محوطه‌ها و بناهای تاریخ به موزه، روش تحقیق آثار و اشیای موزه‌ای، زبان و متون تخصصی موزه‌داری، کارآموزی کاوش باستان‌شناسی، کامپیوتر و موزه، شناخت مواد.

دروس تخصصی

کارآموزی در موزه‌های تخصصی، رساله نهایی، انسان،‌طبیعت،‌موزه، پژوهش در آثار و اشیای موزه‌ای

دانشگاه های دارای رشته موزه

  • دانشگاه هنر اصفهان: 40 نفر زن_مرد(پذیرش با آزمون روزانه) – 1 نفر زن_مرد(پذیرش با آزمون شبانه)
  • دانشگاه هنر شیراز: 25 نفر زن_مرد(پذیرش با آزمون روزانه)

بازار کار و درآمد

با توجه به اینکه در حال حاضر در کشور حدود 600 موزه فعال وجود دارد که 100 تای آن های زیر نظری بخش خصوصی و مابقی به صورت دولتی فعالیت می کنند و همچنین با در نظر گرفتن کمبود نیروی کار تخصصی در این حوزه، رشته موزه دارای بازار کار فعال و خوبی است و شرایط مناسبی رو برای متقضیان این رشته فراهم می کند.

برای فارغ التحصیلان این رشته در خارج از کشور فرصت های شغلی مانند مسئول پذیرش/رزرو، باستان شناس، انجام امور بایگانی، نگهبان، سرپرست، طراح نمایشگاه، مسئول نمایشگاه ها، مدیر اداره میراث فرهنگی وجود دارد.

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل رشته موزه را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها