رشته های کنکور, وبلاگ

رشته هنر اسلامی

رشته هنر اسلامی

در معرفی رشته هنر اسلامی باید نگاهی به تاریخ اسلام بیندازیم و هنرها و دستاوردهای هنری مربوط به مسلمان را بررسی کنیم، زیرا هنر اسلامی به بخشی از هنر اطلاق می‌شود که جوامع مسلمان دیده شده و به کار می‌رود. اسلام تاریخ بسیار گسترده‌ای دارد و دامنه وسیعی از جهان را هم در برگرفته است. در طی دوران مختلف، هنرهای مختلفی روی کار آمده و برخی از آنها در طول دوران ماندگار شده‌اند. در هنر اسلامی تکرار نقوش و حروف بسیار به چشم می‌خورد و می‌توان آن را یک الگوی ثابت در نظر گرفت.

افرادی که تمایل به انتخاب رشته هنر اسلامی را دارند باید علاقه مند به فعالیت در این حرفه و شناخت آنها باشند و همچنین دانش کافی نسبت به فرهنگ اسلامی داشته باشند.

در دنیای اسلام هنرهای بسیاری به چشم می‌خورد و برای آنکه افراد بتوانند در این حرفه مشغول به فعالیت شوند باید گرایشی را انتخاب کنند و در گرایش خود به یک کارشناس ماهر تبدیل شوند. در گذشته امکان انتخاب گرایش در زمان انتخاب رشته هنر اسلامی انجام می‌شد اما امروزه تنها رشته هنر اسلامی ارائه می‌شود و داوطلبان بعد از مدتی تحصیل و شناخت هر یک از گرایش‌ها می‌توانند گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنند.

گرایش های رشته هنر اسلامی

رشته هنر اسلامی شامل گرایش‌های زیر است و دانشجویان بعد از انتخاب گرایش در گرایش مورد نظر خود تحصیل می‌کنند. این گرایش‌ها عبارت اند از:

 • گرایش نگارگری
 • گرایش شیشه
 • گرایش صنایع چوبی
 • گرایش سفال

بازار کار رشته هنر اسلامی

بررسی بازار کار رشته هنر اسلامی هم حائز اهمیت است و لازم است قبل از تحصیل در این رشته نگاهی به بازار کار آن بیندازید. این رشته هم مانند دیگر رشته‌های هنری بازار کار یکسانی ندارد و برای هر فرد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از این رو شما باید بازار هدف خود را شناسایی کنید و محصولاتی متناسب با نیاز آنها را تولید کنید. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در سازمان‌های دولتی مانند ارشاد و فرهنگ اسلامی مشغول به کار شوند.

اهمیت تحصیل در رشته هنر اسلامی

تحصیل در رشنه هنر اسلامی و پرورش کارشناسانی توانا در این حرفه خالی از لطف هم نیست. این اقدام مسیر رشد و گسترش اسلام را رقم می‌زند و روند گسترش این هنرها تداوم پیدا می‌کنند

 ضرورت پرورش کارشناسان هنر اسلامی
 1. حفظ ارزش‌ها و اصول هنر اسلامی
 2. توسعه فرهنگ و هنر اسلامی
 3. تطبیق هنر اسلامی با نیازهای روز جامعه
 4. حفظ منابع ارزشمند
 5. تحقیق و پژوهش

راهنمای انتخاب رشته

در زمان انتخاب رشته شما می‌توانید از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید و با توجه به اولویت‌های خود و تجربه آنها فرم انتخاب رشته را تکمیل کنید. برای انتخاب رشته هنر اسلامی در ابتدا لازم است دانشگاه‌های پذیرنده این رشته را مشخص و آنها را براساس موقعیت، نوع دوره، نحوه پذیرش و رتبه دانشگاه مرتب کنید. همچنین قبولی در رشته هنر اسلامی هم در نیمسال اول و هم در نیمسال دوم انجام می‌شود، بنابراین در زمان انتخاب رشته به نیمسال پذیرش هم توجه کنید.
ظرفیت رشته هنر اسلامی به نسبت بالا است و هم افرادی که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند و هم متقاضیان رشته‌های بدون کنکور، می‌توانند این رشته را انتخاب کنند.

پذیرش رشته هنر اسلامی در دانشگاه‌های زیر:

روزانه براساس سوابق تحصیلی هنر اسلامی تبریز ۱۵ مرد/۷۰ زن
روزانه براساس سوابق تحصیلی محقق اردبیلی ۲۵
نوبت دوم براساس سوابق تحصیلی محقق اردبیلی ۵
روزانه با آزمون هنر اصفهان ۳۴
نوبت دوم با آزمون هنر اصفهان ۱
روزانه براساس سوابق تحصیلی دانشگاه بیرجند ۳۰
نوبت دوم براساس سوابق تحصیلی دانشگاه بیرجند ۵
روزانه براساس سوابق تحصیلی سیستان و بلوچستان ۲۰
روزانه با آزمون با هنر کرمان ۲۴
نوبت دوم با آزمون با هنر کرمان ۱۵
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی رسام ۶۰
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی سوره ۴۰
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی معماری و هنر پارس ۶۰
غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی هنر شیراز

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل هنر اسلامی را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

اگه تصمیمت رو گرفتی، کافیه برای ثبت نام با شماره 0218879273209923083794 تماس بگیری. اگه هم مشورت رایگان قبل از ثبت نام میخوای، اسم و شمارت رو توی فرم پایین وارد کن تا باهات تماس بگیریم.

  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها