رشته های کنکور

رشته طراحی صحنه

رشته طراحی صحنه

رشته طراحی صحنه یکی از زیرگروه های رشته های نمایشی هستش. و شما آموزش های لازم رو درباره تئاتر و هنر نمایش می بینید تا تبدیل به یک طراح صحنه بشید.

انتخاب رشته طراحی صحنه

برای انتخاب رشته شما باید به اولویت هاتون توجه بکنید؛ یعنی اینکه اولویت شما کدوم رشته و کدوم دانشگاه هست. فارغ از اینکه شما احتمال هارو در نظر می گیرین، واقعا باید طبق علاقه خودتون انتخاب رشته بکنید و قطعا برای انتخاب این رشته هم باید شناخت کافی از طراحی صحنه داشته باشین و با اگاهی کامل این رشته رو انتخاب بکنید؛ چون قراره چهار سال با طراحی صحنه و کارهای مربوط به این رشته زندگی بکنید و اگر علاقه نداشته باشین در طول مدت چهار سال کارشناسی قطعا اذیت می شین.

ظرفیت رشته

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر، ظرفیت کل پذیرش رشته طراحی صحنه، 68 نفر بود که از این 68 نفر، ظرفیت پذیرش تو دوره روزانه 19  و دوره شبانه 4 نفر بود. باقی ظرفیت باقی مانده هم که 45 نفر هست، به دانشگاه های غیرانتفاعی اختصاص داده می‌شود.

آزمون عملی

در کل میشه گفت که آزمون عملی طراحی صحنه رو شما نمی تونید در عرض چند روز جمع و جور بکنید و  آزمون عملی این رشته نیاز به تمرین و دانش داره. مهم ترین نکته اینه که شما باید داور ها رو قانع بکنید که هدف شما از اومدن به دانشگاه، تحصیل در این رشته هست، نه اینکه این رشته هم صرفا جزوی از گزینه های روی میز شما بود.

رتبه لازم

رتبه لازم برای قبولی تو این رشته خیلی نسبی هست. یعنی اینکه ممکنه شما رتبه 200 رو تو کنکور به دست بیارین ولی آزمون عملی رو با نمره 100 پاس کنین؛ یا ممکنه شما با یه رتبه خیلی پایین و بهتر از 200، نمره آزمون عملی خیلی پایینی رو به دست بیارین و این قطعا خیلی تو قبولی شما تاثیر داره. ولی در کل باید بگم که رتبه کنکور حدودا زیر 200 برای قبولی تو این رشته لازمه.

تمرین های مورد نیاز

برای تمرینات مورد نیاز جهت ورود به رشته طراحی صنعتی، خیلی خوبه که یک اطلاعات پایه نسبت به این رشته داشته باشین؛ مثلا من خودم قبل از اینکه وارد فضای دانشگاه بشم، در حوزه های مربوط به این رشته کار می کردم و این فعالیت می تونه کار با نرم افزار، اسکیس زدن، کار عملی یا حتی ساخت ماکت باشه.

ولی حتما ضروری نیست برای ورود به دانشگاه همه این موارد رو بلد باشین، چون داور ها در اصلی ترین مرحله، اون شور و اشتیاق و علاقه مورد نیاز رو از ما می خوان.

دروس طراحی صحنه

ترم های 1 و 2 رو ما اصولا با دانشجو های رشته های دیگه نمایش همکلاس هستیم و یک سری دروس مشترک رو می خونیم و پاس می کنیم.

لیست برخی دروس تخصصی رشته طراحی صحنه
کارگاه چوب وفلز تکنیک صحنه معماری داخلی 1 و 2 ماسک و گریم
طراحی و نقاشی 1 و 2 تاریخ تحولات طراحی صحنه اصول و مبانی هنر های تجسمی حجم شناسی و حجم سازی
تاریخ مبلمان و لوازم صحنه استفاده از رایانه در طراحی صحنه سبک های طراحی صحنه  نقاشی تئاتر

کتاب های مورد نیاز

کتاب های تالیفی استاد مرادیان و استاد فروتن منبع مرجع خوبی برای مطالعه تو رشته طراحی صحنه هستن؛ و همه کتاب های موجود درباره مبانی طراحی صحنه هم گزینه کارآمدی هستن تا بتونین اطلاعات خودتون درباره این رشته رو بالا ببرین.

بازار کار

بازار کار برای این رشته مثل هر رشته دیگه ای به نوعی به خود شما بستگی داره؛ به اینکه شما چقدر مهارت هاتون توی این رشته بالا هست و چقدر علاقه دارین به این رشته.

مصاحبه با مبینا موتمن( دانشجوی رشته طراحی صحنه دانشگاه تهران)

سلام بچه ها امیدوارم حالتون خوب باشه من مبينا موتمن هستم دانشجوی رشته ی طراحی صحنه ورودی 1400 دانشگاه تهران دانشکده ی هنرهای زیبا توی این مقاله میخوام خلاصه ای اطلاعاتی که لازمه درباره ی این رشته بدونید رو در اختیارتون بذارم و امیدوارم به دردتون بخوره؛ همونطور که میدونید رشته طراحی صحنه زیرگروه رشته ی نمایش هست که آوازه ی کارهای عملی و ماکت ساختن و خلاصه زحمات بسیار ولی جذابش احتمالا به گوشتون خورده باشه بعد از کنکور و آزمون عملی و ورود به دانشگاه شما چارت مربوط به درسهای این رشته که البته مربوط به ترم اول یا همون نیمسال تحصیلی اول باشه رو دریافت میکنید.

تا دو ترم اول معمولا با بچه های رشته ی نمایش سرکلاسهای مشترکی باشید البته که در ترمهای اینده هم این و امکان وجود خواهد داشت اما بستگی به انتخاب رشته ی شما داره دیگه اما درسهای مشترکی که قراره پاس کنید عبارتند از:

  • آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان
  • مبانی جامعه شناسی
  • جامعه شناسی هنر
  • شناخت موسیقی
  • مبانی بازیگری
  • مبانی کارگردانی
  • مبانی ادبیات نمایشی
  • مبانی طراحی صحنه
  • مبانی نمایش عروسکی
  • اصول و مبانی ارتباطات

دلیل وجود درسهای مبانی لازم بودن و ضرورت یادگیری پایهی یکسری از دروسه برای مثال شما برای طراحی کردن صحنه ی یک فضای تیاتر نیاز به دانستن کانسپت نمایشنامه و نحوه ی بازی کردن بازیگران و همچنین کارگردانی کردن اثر خواهید داشت باید بدونید تحلیل یک نمایشنامه ارتباط مستقیمی با طراحی صحنه ی اون داره و شما قراره یکسری اطلاعات عملی و نظری راجع به اونها یاد بگیرید.

اما برای آزمون عملی باید بهتون بگم که هر چقدر استرس هم داشته باشید قراره روز بسیار جذاب و به یاد موندنی رو تجربه کنید که اصلا همون باعث از بین بردن استرستون میشه برای من که اینجوری گذشت ازمون عملی طراحی صحنه طبق روال در دانشگاه تهران دانشکده ی هنرها برگزار میشه با بدو ورود یادتون نره که حتما خودتون رو در حالی که کلی ماکت و اسکیس دستتونه تصور کنید تا جای پای خودتونو سفت کرده باشید !!!

آزمون عملی تو یه سالن بزرگ برگزار میشه که این سالن رو به چند تا باکس تقسیم کردن و تو هر باکس معمولا دو یا سه تا استاد و داور منتظر شما تا برین داخل باکس و باهاشون مصاحبه بکنید معمولا هر ساله خود اساتید برجسته دانشگاه تهران و دانشگاه هنر وظیفه مصاحبه با شما رو به عهده دارن . لازمه که قبل ازمون تعدادی از نمایشنامههای معروف و ضروری از شکسپیر ایبسن چخوف و رو خونده باشید و برای صحنه اونهاهم اسکیس زده باشید.

قبل شروع آزمون یک فرم شامل اطلاعاتی از قبیل اینکه در طول این زمان چه نمایشنامه هایی خوندید و و هدف و انگیزتون از رشته باشه که باید توجه داشته باشید نحوه ی پاسخ گویی به این سوالات باید خیلی دقیق باشه چون در باکس مربوطتون از هر کدوم سوالات این فرم از شما مصاحبه صورت میگیره پس دقت یادتون نره!!

بعد از این مرحله وارد باکس صحنه میشین و خیلی خوبه که از قبل یک رزومه ی هنری آماده داشته باشید از جانب کارهایی که دارید اگر هنرستانی باشید پوسترها و کارهای عملی واگر هم نه خیلی امتیاز مثبتیه که یکسری کارهای هنری داشته باشید چون داورها بسیار استقبال میکنند اسکیس خوب و تر تمیز همینطور میتونه نمره خوبی براتون به رقم بیاره در نهایت که بگم بهتون باید آمادگی هر نوع سوالاتی داشته باشید برای مثال از من راجع به شهرم و ساختمانهای اونجا و معماریش پرسیدن یا حتی چند بیت شعر سعی کنید خاطره ی جذاب یا گفت و گوی جالبی ایجاد کنید که اونها خستگیشون دربره . نکته ی مهمی باید بدونید اینه که داورها باید متوجه شن که شما عمیقا به این رشته علاقه دارید و همه ی زحمتتون رو برای این رشته گذاشتید.

احتمالا میدونید که رتبتون بستگی به منطقه و شهرتون داره بنابراین این نکات رو در نظر داشته باشید که باید نمره ی عملی نسبتا خوبی رو بگیرید که دانشگاه مورد علاقتون قبول بشین ورتبه و نمره ی آزمون عملیتون باید یک نسبیت متعادلی داشته باشند البته بودن بچههایی که رتبه شون پایین بوده اما نمره ی آزمون عملی بسیار خوبی مثل 100 حتی گرفتن و به نتیجه ی خوبی رسیدن سعی کنید در طول زمان کنکور هم رابطهی متعادلی بین درس خوندن و تمرین کردن عملی باشه وجوری نباشه که فکرکنید تیوری همهی وقتتون باید بگیره.

اما در ادامه به یک سری از سوالاتی که بسیار دربارهی این رشته پرسیده میشه جواب میدم امیدارم براتون مفید باشه :

در آزمون عملی طراحی صحنه چه میگذرد؟

در ابتدا ممکنه یکسری عکس وجود داشته باشه اونجا که راجع بهش ازتون سوال میکنن یکسری سوالات مفهمومی از عناصر بصری یا ابجکتهای موجود در عکس این هم بگم قبل از آزمون یک اسکیس از فضای کلی اون مکانی که درش قرار دارید ازتون میگیرن که واسه ی همین خوبه دست اسکیستون قوی باشه.

چگونه میتوان یک طراح صحنه خوب شد؟

خب همونطور که با فرایند جریان کنکور آشنا هستید همه چیز به خودتون بستگی داره و باید تلاشتون رو به نحو احسن بکنید طراح صحنه ی خوب شدن هم به خودتون بستگی خواهد داشت به اینکه چندر مطالعه داشته باشید در این زمینه چقدر از افراد اشنا و متخصص در این رشته سوال و پرس و جو کنید و جویای کار کردن باشید چه بسا که با کار کردن عملی در این رشته بسیار تجربه ی زیادی به دست خواهید آورد.

چجوری میشه با وجود درس خوندن دست قوی پیدا کرد در اسکیس و طراحی ؟

البته که این قضیه به تمرین بسیار نیاز داره و باید هر روز دستی به طراحی داشته باشید و مطمعن باشید که هرچقدر بیشتر تمرین کنید نتیجه ی بهتری هم میبینید میتونید از هرچی که جلوتون باشه طراحی کنید و بعد به طراحی فضای خونتون یا هرجا که میخاین برسید.

چه میزان دانشگاه خوب میتونه در زمینه ی موفقیت موثر باشه؟

البته که نمیتونیم دانشگاه خوب رو تضمین صدرصدی بکنیم بچه ها بازهم همه چی به خودتون بستگی داره اما دانشگاه به دلیل جو ارتباطی و محیطی که براتون ایجاد میکنه خیلی در این زمینه تاثیر گذار خواهد بود اون لینک بودنی که بین شما و دیگر بچه های رشتههای دیگه به وجود میاد خیلی پوینت مثبتی خواهد بود.

امیدوارم به نتیجه ی دلخواهتون برسید و خیلی زود حاصل تلاش هاتون رو بگیرید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره و ثبت نام رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها