رشته های کنکور

رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی تلفیق هنر و خلاقیت در کنار ریاضی و صنعت است. این رشته چیزی بین هنر، خلاقیت و صنعت است که درواقع وظیفه ی آن پاسخ دهی به نیازهای متنوع انسان برای خلق محصولات است. طراحی صنعتی یکی از رشته های گروه هنر است که به دلیل ماهیتی که دارد آن را یک رشته شناور بین هنر و ریاضی میدانند و  نیازمند محاسبات عملی در کنار اصول زیبایی شناسی و اجرای خلاقیت است.

انتخاب رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی یک رشته ی گسترده است و اگر شما انعطاف پذیر هستید و به دنبال تجربه ی چیزهای مختلف بهترین انتخاب برای شما این رشته است. طراحی صنعتی یک رشته پر از زیرشاخه های مختلف است که افراد میتوانند پس از انتخاب خود در هریک از زیرشاخه ها فعالیت کنند اما باز هم پیشنهاد میشود که بیشتر تحقیق کنید و اگر فکر میکنید این رشته با روحیه شما سازگار است آن را انتخاب کنید.

مهارت های لازم برای ورود به رشته طراحی صنعتی

 1. خلاقیت و قدرت تخیل که تقریبا برای تمام رشته های هنری لازم است
 2. اطلاعات کامل درباره ی هندسه، ریاضی و فیزیک
 3. مهارت در طراحی اجسام مختلف
 4. قدرت تجسم بالا
 5. توانایی و ذوق هنری در خلق کردن
 6. کسب مهارت در کار کردن با کامپیوتر، لپ تاپ و …

آزمون عملی رشته طراحی صنعتی

یکی از سخت ترین و در عین حال استاندارد ترین کنکور های عملی مربوط به رشته طراحی صنعتی است شما برای آمادگی در آزمون عملی طراحی صنعتی هم باید کتاب تئوری مربوط به این رشته را (طراحی صنعتی تئوری و عملی) مطالعه کنید تا با نام و کاربرد مختلف ابزار و همچنین با ساختار و عملکرد وسایل صنعتی آشنا شوید و هم برای بخش دوم که طراحی است آماده شوید آزمون عملی این رشته شامل دو بخش میشود:

بخش اول در قالب ۳۰ عدد تست به مدت سی دقیقه ارائه میشود که شما با مطالعه کتابی که بالاتر معرفی کردیم میتوانید برای این بخش که همان تئوری آزمون عملی طراحی صنعتی است  آماده شوید، بخش دوم شامل ۸ تا سوال میشود که هرسال متفاوت است برای طراحی در روز آزمون عملی میزان خلاقیت شما و همچنین استفاده از رنگ گذاری، پرسپکتیو، جنس خطوط و … سنجیده میشود درواقع مهم است که شما از هررشته ایی همه ی ابزار را بلد باشید و بشناسید.

رتبه لازم برای ورود به رشته طراحی صنعتی

برخلاف رشته های هنری دیگر ، طراحی صنعتی هم مثل گرافیک ، نقاشی و … در دانشگاه های زیادی ارائه میشود اما برای تحصیل در دانشگاه های خوب کشور شما نیازمند رتبه ایی پایین هستید، البته با وجود آزمون عملی که به تازگی با ضریب ۱۲ سنجیده میشود لازم است شما هم در بخش تئوری و هم عملی زمان خوب و مفیدی را بگذارید که نتیجه ی دلخواه خود را کسب کنید البته با استراتژی ایی که آموزشگاه کنکور هنریون ارائه میدهد شما هم برای آزمون کنکور و هم برای آزمون عملی کامل آماده میشوید و اگر تلاش کنید بهترین نتیجه را رقم میزنید.

تعداد دانشگاه و  وضعیت ظرفیت پذیرش این رشته در ایران

طبق جدیدترین دفترچه منتشر شده از سمت سازمان سنجش برای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ وضعیت دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش به صورت زیراست:

 • دانشگاه تهران: ۲۰ نفر
 • دانشگاه هنر تهران: ۲۵ نفر
 • دانشگاه هنر اسلامی تبریز: ۲۴ نفر با آزمون (دختر) ۲۴ نفر با سوابق تحصیلی(پسر)
 • دانشگاه هنر اصفهان: ۲۲ نفر روزانه ، ۲ نفر نوبت دوم
 • دانشگاه الزهرا (ویژه دختران): ۱۰ نفر روزانه ، ۵ نفر نوبت دوم
 • دانشگاه علم و صنعت ایران: ۲۲ نفر روزانه ، ۳ نفر نوبت دوم
 • دانشگاه سمنان: ۲۰ نفر روزانه ، ۵ نفر نوبت دوم
 • دانشگاه مازندران: ۱۵ نفر
 • دانشگاه بوعلی سینا همدان: ۲۵ نفر

و طبق دفترچه امسال برخی رشته ها به صورت بورسیه دانش دانشجو میپذیرد که طراحی صنعتی هم شامل این رشته ها میشود:

 • دانشگاه علم و صنعت ایران: ۱ نفر (مرد)
 • دانشگاه سمنان: ۱ نفر (زن ، مرد)

و برخی دانشگاه های غیرانتفاعی کشور که این رشته را شامل میشوند.

دروس دوره دانشگاه طراحی صنعتی

 • دروس پایه

کارگاه طراحی پایه، مبانی هنرهای تجسمی، هندسه ترسیمی، کارگاه حجم سازی، مدلسازی ریاضی، آشنایی با تاریخ هنر

 • دروس تخصصی

فیزیک ایستایی، فیزیک دینامیک، فیزیک الکتریسیته و نور، نقشه کشی صنعتی، تاریخ طراحی صنعتی، ارگونومی، فرم و فضا، مواد و روش های ساخت چوب، مواد و روش های ساخت فلز، مواد و روش های ساخت پلاستیک، اقتصاد و بازاریابی محصولات صنعتی، هنر و تمدن اسلامی، طراحی به کمک رایانه، طراحی فن مقاومت مصالح، طراحی فنی اجزای ماشین، رباتیک، طراحی چند رسانه ایی، مبانی طراحی صنعتی، خلاقیت و نوآوری، فرایند طراحی صنعتی، کارگاه دیجیتال، ارتباط با صنایع، پروژه طراحی محصول، پروژه طراحی بسته بندی، پروژه طراحی داخلی و مبلمان، پروژه طراحی محیطی و مبلمان شهری، کارآموزی، پروژه نهایی بیونیک، پروژه طراحی خدمات، پروژه طراحی برای صنایع پروژه نهایی

 • دروس اختیاری

مبانی طراحی تعاملی، تاریخ طراحی صنعتی معاصر، روش تحقیق و ارائه، کاربرد علوم انسانی در طراحی صنعتی

بازارکار رشته طراحی صنعتی

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم ، طراحی صنعتی یک رشته ی کاملا گسترده است، این رشته شامل زیرشاخه های مختلفی است اما برای موفقیت در این رشته و کسب شغل مناسب باید از همان زمان دانشجویی تجربه کسب کنید و مهارت های خود را افزایش دهید.

در کارخانه های تولید محصول ، طراحی طلا و جواهر ، طراحی داخلی(مبلمان ، صندلی و …)، طراحی ابزار مختلف، شهرسازی و زیباسازی، طراحی خدمات، طراحی UX , UI، صنعت هایی مثل نوشت ابزار، اسباب بازی، لوازم صوتی و تصویری و … از جمله مشاغل در رشته طراحی صنعتی است.

میزان حقوق و درآمد در رشته طراحی صنعتی

میزان درآمد از این رشته به عوامل مختلفی مثل مهارت های شما، تجربه، میزان فعالیت شما در این رشته، کارآموزی، دانش کافی و … بستگی دارد. سعی کنید در طول تحصیل فعال باشید و به فکر کسب مهارت و دانش باشید تا راحت تر بتوانید از این رشته درآمد خود را به دست آورید البته رشته طراحی صنعتی جز آن دسته از رشته های کنکور هنر است که از نظر شغل و درآمد وضع مناسبی را دارد.

طراحی صنعتی تلفیق هنر و ریاضی است، پس اگر شما علاقمند به این دو رشته هستید و میخواهید در این فضا رشد کنید طراحی صنعتی انتخاب مناسبی است همچنین این رشته به واسطه ی گسترده بودن نیازمند روحیه ایی انعطاف پذیر است که بتواند از این فضا لذت ببرد و کار کند پس اگر همچین روحیه ایی ندارید خیلی مناسب این رشته نیستید در واقع هدف از ارائه این مقاله کمک کردن به انتخاب صحیح شما برای آینده است.

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل رشته طراحی صنعتی را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میکاییل
میکاییل
1 ماه قبل

از رشته ریاضی نمیشه وارد شد ؟