رشته های کنکور

رشته طراحی لباس

طراحی لباس دنیای بازی با رنگ های مختلف است؛ دنیای مد و فشن یکی از جذاب ترین ها در جهان است، تعداد علاقه مندان و متقاضیان این رشته روز به روز رو به افزایش است. رشته ی طراحی لباس یکی از زیرشاخه های رشته هنر است که شما به جز طراحی نیاز به تسلط بر خیاطی، تولید ایده ی خود، عرضه به بازار و … دارید. یک طراح لباس میتواند فرهنگ و هویت کشور خود را سرپا نگه دارد و مطابق سلیقه ی خود هنر و فرهنگ کشورش را به جهان معرفی کند .

مهارت های لازم برای ورود به رشته طراحی لباس

  1. حرف هنر که میشود خلاقیت همیشه اولین قدم است ، هنرمند اگر خلاق نباشد نمیتواند هنر خود را به درستی به دید عموم بگذارد.
  2. قبل از ورود به دانشگاه بهتر است علاقه مندان درباره ی فرهنگ های مختلف و نوع پوشش آنها مطالعه داشته باشند.
  3. تقویت روحیه ی کار تیمی
  4. دقت کردن به جزئیات همیشه یکی از فاکتورهای مهم برای طراح لباس است.

آزمون عملی رشته طراحی لباس

آزمون عملی رشته های نقاشی، گرافیک، طراحی لباس و طراحی پارچه کاملا مشترک است و تفاوتی بایکدیگر ندارند و قرار است که توانایی طراحی کردن شما سنجیده شود. برخلاف رشته های نمایشی که محل برگزاری آزمون در دانشگاه تهران پردیس هنرهای زیبا است ، آزمون عملی نقاشی در سایر مراکز استان ها برگزار میشود.

در روز آزمون یک دفترچه به شما تحویل داده میشود و شما سه ساعت زمان دارید که در یکی از صفحات موضوع ذکر شده و شما باید طبق همان موضوع شروع به نقاشی کشیدن کنید، بقیه ی صفحه های موجود زمان نشان دادن توانایی های خودتان است ، شما باید در این صفحات اتود بزنید اما موضوع به دلخواه خودتان است. موضوع مهم در روز آزمون این است که شما از تکنیک هایی مثل آبرنگ ، آکریلیک و … نمیتوانید استفاده بکنید و فقط از تکنیک مداد رنگی میتوان استفاده کرد.

از جمله مواردی که باید رعایت کنید مثل : ترکیب بندی درست ، توصیف داستانی ، پردازش کامل فیگورها ، رعایت پرسپکتیو  ، زاویه دید مناسب،  پلان بندی ، رعایت آناتومی صحیح ، تناسب کلی فیگورها و … است .

رتبه ی لازم برای ورود به دانشگاه

رتبه موردنیاز برای هردانشگاه در هر شهر متغیر است، همینطور عوامل مختلفی مثل تعداد شرکت کننده، سهمیه ها، آزمون عملی و … در هرسال متفاوت است برای همین هیچوقت دقیق نمیتوان رتبه ی لازم را تخمین زد اما برای تحصیل در دانشگاه های برتر کشور در هر رشته ایی نیاز به رتبه و همینطور آزمون عملی خوبی دارید.

انتخاب رشته طراحی لباس

پس از شرکت در کنکور تئوری و همینطور آزمون عملی داوطلب باید منتظر جواب رتبه و تراز خود بماند ، پس از آن ضمن مجاز شدن در دانشگاه های کشور میتواند انتخاب رشته ی خود را آغاز کند در این مرحله باید بدانید که آیا محل تحصیل برای شما اهمیت دارد یا رشته ایی که به آن علاقه دارید پس پیشنهاد میشود حتما با یک مشاور جهت انتخاب رشته ی خود مشورت کنید.

دانشگاه های دارای رشته ی طراحی لباس در ایران

متاسفانه رشته طراحی لباس در دانشگاه تهران و دانشگاه هنر تهران ارائه نمیشود ، اما بیشتر آموزشکده های فنی و حرفه ایی در سراسر کشور این رشته را پذیرش میکنند که عبارتند از:

دانشگاه الزهرا تهران، دانشگاه الزهرا ارومیه، آموزشکده های فنی و حرفه ایی دختران بیرجند، نجف آباد، کرج، ایلام، دکتر شریعتی، سبزوار، شاهرود، شیراز، قم، سنندج، کرمانشاه، گرگان، رشت، خرم آباد، ساری و دانشگاه های غیرانتفاعی پارس ، علم و فرهنگ در شهر تهران و سایر دانشگاه های غیرانتفاعی در سراسر کشور که به شما پیشنهاد میشود دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ را حتما مطالعه کنید تا از وضعیت دانشگاه های دارای این رشته باخبر شوید.

وضعیت پذیرش این رشته در دانشگاه های مختلف

همانطور که بالاتر اشاره کردیم آموزشکده های زیادی رشته ی طراحی لباس را ارائه میدهند و با توجه به دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۲ به نسبت رشته های نمایشی وضعیت خوبی را  دارا است. اما نکته ی قابل تامل در این رشته این است که تمام آموزشکده های فنی و حرفه ایی ویژه دختران این رشته را ارائه میدهند  و متاسفانه این رشته برای پسران پذیرش ندارد. پس به شما پیشنهاد میشود که به خوبی دفترچه ی کنکور هنر ۱۴۰۲ را مطالعه کنید تا تصمیم بهتری را بگیرید.

دروس دانشگاهی رشته طراحی لباس

  • دروس پایه رشته طراحی لباس شامل

طراحی ۱ و ۲، مبانی هنرهای تجسمی ۱ و ۲، آشنایی با هنر در تاریخ ۱ و ۲، آشنایی با هنر سنتی، آشنایی با هنرمعاصر، عکاسی پایه، هنر و تمدن اسلامی یک و دو

  • دروس اصلی رشته طراحی لباس

تاریخ پارچه و نساجی، تاریخ پوشاک ایران، تاریخ پوشاک جهان، دوخت سنتی، شناخت الیاف و پارچه، بافت پارچه، مدیریت تولید، روش تحقیق، بررسی آثار طراحی لباس، چاپ پارچه، کاربرد رایانه در طراحی لباس، کاربرد رایانه در الگوسازی، الگو سازی روی مانکن یک و دو، طراحی لباس مقدماتی، جامعه شناسی هنر، آشنایی با پارچه و لباس های سنتی هنر، عفاف و حجاب

  • دروس تخصصی رشته طراحی لباس شامل

طراحی لباس ۱و ۲ و ۳ و ۴، الگوسازی ۱ و ۲ و ۳ و ۴، دوخت ۱ و ۲ و ۳ و ۴، نمایش مد، سایزبندی، الگوسازی و دوخت لباس کودک، طراحی لباس کودک و نوجوان، زبان تخصصی، کار آموزی، پروژه نهایی

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

رشته طراحی لباس در ایران دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه میدهد و مثل بیشتر رشته های تجسمی در مقطع دکتری هیچ دانشگاهی این رشته را  پذیرش ندارد. اگر کسی قصد ادامه تحصیل در ایران را دارد میتواند در صورت مجاز شدن سایر رشته هارا انتخاب کند و به تحصیل بپردازد و یا از طریق مهاجرت در دانشگاه های برتر دنیا به تحصیل خود ادامه دهد.

بازارکار رشته طراحی لباس

رشته طراحی لباس بازارکار نسبتا خوبی دارد، در دنیای مدرن بیشتر مردم به فکر شیک پوش بودن و استایل های خاص هستند و دوست دارند لباس های متنوعی را بپوشند. فارغ التحصیلان رشته طراحی لباس میتوانند در مزون ها، شرکت های تولید پوشاک، دانشگاه ها، آموزشگاه ها مشغول کار شوند. همچنین خیاطی را هم میتوانند دنبال کنند، در مقاطع بالاتر با سرمایه لازم میتوانند مزون خود را راه اندازی کنند که درآمد نسبتا بالایی را دارد. در کل دست طراحان لباس برای ورود به بازار کار تقریبا باز است فقط کافی است که مهارت های خود را تقویت کنند و وارد بازارکار شوند.

درآمد و حقوق رشته طراحی لباس

درآمد و حقوق رشته طراحی لباس هم مثل سایر رشته های هنری به عوامل مختلفی بستگی دارد ، که برخی از آنها عبارتند از : توافق با کارفرما، محیط کار ، میزان سابقه کار، توانایی ها و میزان مهارت هر فرد تعیین کننده است.

اگر فرد با گروه های دیگر کارکند به نسبت زمانی که خودش مزون یا تولیدی را راه اندازی کند و خلاقیت و ایده های خود را پیاده کند درآمد کمتری دارد. طراح لباس باید خلاق باشد و همیشه ایده های مختلفی را در ذهن خود پرورش دهد تا بتواند کار متفاوتی را ارائه دهد.

اهمیت تحصیل در رشته طراحی لباس

طراحی لباس یکی از رشته هایی است که اصلا به دانشگاه بستگی ندارد، دانشگاه فضای آکادمیکی را داراست که خیلی فضای خلاقیت و ایده را برای شما فراهم نمیکند اما یک طراح لباس باید امضای خودش را داشته باشد تا بتواند پیشرفت کند یعنی نیازمند خلاقیت و ایده های فراوان است.

اما تحصیل در دانشگاه هم نیز اهمیت دارد، شما در فضایی که همه مثل خودتان میخواهند طراح لباس شوند قرار میگیرید وهمین ارتباط با دوستان در دانشگاه اهمیت زیادی را برای شما دارد و باعث موفقیت بیشتر شما میشود همچنین ارتباط با اساتید هم به شما کمک میکند که راحت تر وارد بازارکار شوید.

مد و فشن دنیای آزادی دارد، طراح لباس میتواند تمام خلاقیت خود را پیاده کند تا بهترین خود را ارائه دهد. اگر شما به دنیای رنگ ها ، لباس های خاص و استایل های متفاوت از سایر علاقه دارید انتخاب درستی برای شما است ، یا اگر در خیابان توجه شما به استایل های مختلف جلب میشود و دوست دارید آن را تغییر دهید تا بهتر شود هم باز این رشته کاملا مناسب شماست.

اگر انتخاب شما رشته طراحی لباس است حتما روی خلاقیت خود کار کنید و سعی کنید مدام ایده های مختلفی را در سر پرورش دهید و روی کاغذ پیاده کنید هدف از ارائه این مقاله آشنایی شما با رشته طراحی لباس است که با دید بازتری وارد این رشته شوید.

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل رشته طراحی لباس را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها