رشته های کنکور

رشته نمایش عروسکی

نمایش عروسکی

نمایش عروسکی هنر جان بخشیدن به اشیای پیرامون است، هنر پیاده کردن تخیلات و فانتزی های ذهن هنرمند است؛ رشته نمایش عروسکی پر از ایده ها و خلاقیت هاست و هنرمند میتواند آزادانه تمام ایده ها و خلاقیت های خود را در این رشته پیاده کند.

در این رشته شما با ساخت عروسک، کارگردانی نمایش عروسکی، نمایشنامه نویسی، متریال و ابزار مناسب برای ساخت عروسک و تکنیک های مختلف آشنا میشوید.

توانایی های لازم برای ورود به رشته نمایش عروسکی

قطعا تمام مهارت های لازم در دانشگاه به شما آموزش داده میشود اما چندتا از مهم ترین مهارت های لازم برای ورود به این رشته به شکل زیر است:

  1. قوه ی تخیل یکی از مهم ترین توانایی های لازم برای این رشته اشت
  2. خلاق باشید، شخصی که به این رشته ورود میکند باید همیشه دارای ایده های نو باشد، هنرمند باید بتواند حتی از یک کتاب شخصیت عروسکیه خود را خلق کند
  3. توانایی ارتباط گرفتن با دیگران برای تمام رشته های نمایشی فاکتور مهمی است
  4. آمادگی جسمانی برای شخصی که قرار است عروسک گردانی کند اهمیت بالایی دارد و نیازمند تمرین های مداوم است

دانشگاه های دارای رشته نمایش عروسکی

فقط دو دانشگاه سراسری رشته نمایش عروسکی را ارائه میدهند که شامل دانشگاه تهران و دانشگاه هنر تهران میشود اما در دانشگاه غیرانتفاعی سوره و همچنین دانشگاه غیرانتفاعی پارس هم رشته نمایش عروسکی پذیرای دانشجویان است.

ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در  رشته نمایش عروسکی

  • مطابق دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر در سال ۱۴۰۲
  • رشته نمایش عروسکی در دانشگاه تهران ۱۲ نفر با آزمون
  • دانشگاه هنر تهران ۱۵ نفر با آزمون
  • دانشگاه غیرانتفاعی سوره ۴۰ نفر صرفا براساس سوابق تحصیلی
  • دانشگاه غیرانتفاعی پارس ۶۰ نفر صرفا براساس سوابق تحصیلی

رتبه لازم برای قبولی در رشته نمایش عروسکی

هیچوقت جواب قاطع و درستی برای این موضوع پیدا نمیشود همه چیز بستگی به شرایط سالی که قرار است کنکور بدهید دارد اما قطعا برای تحصیل در دانشگاه های خوب کشور در این رشته باید هم در آزمون تئوری و هم در آزمون عملی نمره ی خیلی خوبی کسب کنید تا بتوانید در دانشگاه تهران یا دانشگاه هنر تهران به تحصیل بپردازید.

آزمون عملی رشته نمایش عروسکی

بی شک سخت ترین آزمون عملی رشته های نمایشی مربوط به نمایش عروسکی است زیرا برای داوران مهم است که شما به چه میزان خلاق اید. تا سال گذشته اگر عروسکی از قبل میساختید و همراه خودتان میبردید امتیاز مثبت داشت اما امسال هیچکدام از داورها به عروسک هایی که بچها با خودشان آورده بودند نگاه نکردند و صرفا خلاق بودن و ایده داشتن و همینطور مشتاق نشان دادن خود برای این رشته اهمیت دارد نه ساخت عروسک های گران قیمت و سخت.

دروس دانشگاهی رشته نمایش عروسکی

دروس پایه شامل: اصول و مبانی ارتباطات ، آشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر ایران، جامعه شناسی عمومی ، شناخت موسیقی ، آشنایی با ادبیات کهن و معاصر جهان ، جامعه شناسی هنر ، فرهنگ و ادبیات عامه ، تمثیل شناسی ، فلسفه مقدماتی شرق ، روش تحقیق و تدوین پروژه ، فلسفه مقدماتی غرب

دروس اصلی: بنیاد نمایش در غرب و شرق ، مبانی بازیگری ، مبانی کارگردانی ، مبانی طراحی صحنه ، مبانی ادبیات نمایشی ، مبانی نمایش عروسکی ، تاریخ نمایش در ایران ، تاریخ نمایش در جهان ، بررسی تطبیقی نظریه های شرق و غرب

دروس تخصصی: نمایشنامه نویسی عروسکی ۱ و ۲ و ۳ ، ماسک و گریم ، شناخت مواد ، بیان ۱ و ۲ ، تاریخ نمایش عروسکی در شرق ، تاریخ نمایش عروسکی در غرب ، خیمه شب بازی ، کارگاه چوب و فلز ، روانشناسی شخصیت ، طراحی چهره و بدن انسان ، عروسک سازی ۱ و۲ و۳و۴ ، بازی دهندگی عروسک ۱ و ۲ ، طراحی صحنه نمایش عروسکی ۱ و ۲ ، طراحی و دوخت لباس ، کارگردانی نمایش عروسکی ۱ و۲ و۳ ، موسیقی در نمایش ، طراحی چهره و بده حیوان ، موسیقی در نمایش عروسکی ، کودک و نمایش ، رایانه و نمایش عروسکی ، آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان ، نقاشی چهره عروسک ، نور و صدا در نمایش عروسکی ، دیدن و تحلیل نمایش عروسکی، پروژه

بازار کار رشته نمایش عروسکی

صادقانه تمام رشته های زیرمجموعه نمایش خیلی بازارکار مناسبی ندارند و درواقع امنیت شغلی در این رشته ها بسیار متزلزل است اما شما میتوانید با تمرین زیاد و کسب مهارت های لازم خودتان را وارد بازار کار بکنید.

درواقع در رشته نمایش عروسکی هم مثل سایر رشته های هنر همه چیز به میزان تلاش و مهارت شما بستگی دارد فارغ التحصیلان نمایش عروسکی میتوانند در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، مهدکودک ها، فرهنگسراها فعالیت کنند.

درآمد

اگر بخواهیم رو راست باشیم، درآمد این رشته زیاد نیست و جزو رشته هایی است که در ایران مظلوم شناخته شده است اما با این حال همه چیز به خود دانشجو و ذوق هنری و اراده ی او بستگی دارد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته نمایش عروسکی

رشته نمایش عروسکی در ایران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه میشود؛ اگر قصد ادامه تحصیل تا مقطع دکتری را داشته باشید باید در رشته های دیگر مرتبط به عروسکی ادامه تحصیل بدهید.

مصاحبه با شقایق درخشان(دانشجوی رشته نمایش عروسکی دانشگاه تهران)

شقایق درخشان: سلام بچه‌ها، اُمید که حالتون خوب و پُر انرژی باشید؛ شقایق درخشان هستم، دانشجوی رشته نمایش عروسکی دانشگاه تهران، ورودی ۱۴۰۰.

رشته نمایش عروسکی یکی از زیرگروه‌های رشته نمایش هست که در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قرار گرفته، اگر به دنیای فانتزی و تخیل علاقه دارید، جهان عروسکی انتخاب خوبی میتونه باشه.
این رشته بسیار گسترده‌ست و شما با نمایشنامه نویسی عروسکی، کارگردانی نمایش عروسکی، بازی‌دهی عروسک، بیان و مهم‌تر از همه ساخت و ساز عروسک آشنا میشید و مهارت کسب میکنید.
پیشنهاد میدم در رابطه با عروسک‌ها بیشتر بخونید و اطلاعات به دست بیارید؛ چون هرچیزی میتونه یه عروسک باشه، از دکمه روی پیراهن یا مدادی که دستمون هست تا عروسک‌های ماپت و ماریونت و انسان عروسک و … این جهان عروسکی، خیلی بزرگه.

خوبه که بدونید اولین نیاز یک عروسک “حرکت” هست، بعضی‌ها فکر میکنن که عروسک باید زیبا باشه تا بتونه سرگرمی خوبی خلق کنه، اما باید بدونیم که مفهوم زیبایی از نگاه هر آدمی متفاوته و چیزی که سرگرمی خلق میکنه و باعث میشه مخاطب بیشتر با عروسک درگیر بشه، حرکته. یک بازی‌دهنده ماهر میتواند با حرکت درست از یک دستمال یک عروسک خلق کند.
صدای عروسک هم به اندازه شکلش اهمیت داره، همچنین موسیقی که گاهاً عروسک بر اساس ریتم اون موسیقی به حرکت در میاد و صدای عروسک که بخش مهمی از وجود اون عروسک هست قابل اهمیته.
ارتباطی که بین عروسک و بازی‌دهنده شکل میگیره ارتباط مهمیه، چون بخشی از وجود و احساسات بازی‌دهنده به وجود عروسک منتقل میشه و همین اتفاق به شکل برعکس هم رخ میده و ما شاهد یک هم‌آمیزی هستیم و هرکدام به گونه‌ای از هم اطاعت میکنن.
بیل برد در کتاب هنر عروسکی حرف خیلی درست و جالبی میزنه: عروسک منحصراً زاده‌ی اراده و تصورات بشر نیست، او جان یافته و زندگی مستقل خود را آغاز میکند.
اکر در رابطه با صدای عروسک بخوام نکته دیگه‌ای رو بگم که مهمه اینه که بهتره فراموش نکنیم که صدای عروسک یا زبان بین‌المللی عروسک تنها شامل چند جمله و صحبت کردن نیست، بلکه اصوات نامفهوم، سُرفه کردن، عطسه کردن، زیر لب نجوا گفتن، فین کردن و هرکاری که به همراه خودش صوتی داره که همه در زندگی عادی هم شاهدش هستیم میتونه به عروسک جذابیت ببخشه.

“یک حرکت، یک جمله، یک صوت، به شکل “تکرار” در جای درست میتونه به شخصیت عروسکی و فضای نمایش کمک کنه تا این آفرینش زیباتر شکل بگیره.”

چندلحظه‌ای با خودتون و هرچیز که اطرافتون هست خلوت کنید؛ با پنجره اتاق حرف بزنید و ببینید امروز چرا انقدر کثیفه!
با آسمون صحبت کنید که چرا انقدر گرفته‌ست؟! با خورشید که گاهی چشمامونو میخواد از جا در بیاره! با کتابی که ازش متنفرید یا خیلی دوستش دارید، با دست‌هاتون که دیروز یه لیوان رو شکست! با هر چیزی که در خودتون و اطرافتون میبینید، خلوت کنید.
از این خلوت ایده‌های خوبی به ذهنتون میرسه و تجربه خوبی به دست میارید، و حتی یاد میگیرید که گاهی خلوت کردن با خود و جهان پیرامون کمک میکنه ما خودمون و فضا رو بهتر بشناسیم و هرچی شناخت بیشتر بشه، اتفاقات بهتر و بزرگ‌تری رقم می‌خوره.

رشته نمایش عروسکی در دانشگاه به ما کمک میکنه در این مسیر با آدم‌های جدید ارتباط برقرار کنیم و یاد بگیریم و با علاقه و دانش بیشتر در این مسیر قدم برداریم، ما میتونیم در دانشگاه با آزمون و خطا در فرایند رشته‌مون به رشد برسیم تا بعد از پایان تحصیل به همراه رزومه و فعالیت‌هایی که داشتیم وارد جامعه و بازار کار بشیم.
همچنین جا داره بگم این رشته به قدری وسیع و گسترده‌ست و متنوع که نمی‌تونیم مرزبندی یا محدودیتی بوجود بیاریم برای خودمون، ما با قرار گرفتن در این رشته به بخش‌های مختلف جهان نمایش دست پیدا میکنیم، ما بازی‌دهی یاد میگیریم، با نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی آشنا میشیم، با طراحی صحنه آشنا میشیم و …

در این رشته ما واحدهایی تخصصی رو خواهیم گذروند شامل: خیمه شب بازی، نمایشنامه نویسی عروسکی، روانشناسی شخصیت، عروسک‌سازی، کارگردانی نمایش عروسکی، طراحی صحنه نمایش عروسکی، کودک و نمایش، نور و صدا در نمایش عروسکی، طراحی چهره و بدن حیوان، آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان

آزمون عملی نمایش عروسکی

بنظر من سخت‌ترین بخش آزمون عملی در زیرگرو‌ه‌های نمایش، نمایش عروسکی هست؛ چراکه اساتید به شدت دنبال خلاقیت هستن، چیزی که باعث موفقیت در کار ما میشه یک ایده نو و خلاقیت هست، چیزی که ما خودمون ساخته باشیم و خودمون خلق کرده باشیم و به اون زندگی ببخشیم؛ حتماً به همراه عروسک به آزمون عملی برید و حتماً اون عروسک ساخته دست خودتون باشه، یک ایده و یک داستان نو به همراه خودتون داشته باشید؛ به این فکر نکنید که یه عروسک فوق استاندارد و حرفه‌ای همراهتون باشه. یه مداد میتونه تبدیل به یه عروسک بشه فقط مهم اینجاست که شما چطور قراره اون مداد رو زنده کنید.
سوالات مختلفی ممکنه ازتون پرسیده بشه، شما باید به عکس‌ها و نوشته‌ها و اشیأ و پیرامون خودتون خیلی توجه کنید و نوع نگاهتون رو تغییر بدین و یادتون نره چیزی که برای اساتید اهمیت داره میزان علاقه‌ شما نسبت به این رشته هست.

داشتن رزومه برای آزمون عملی نمایش عروسکی

هرچیزی که خلق کردید رو همراه خودتون ببرید؛ از نقاشی و تصویرسازی و طراحی گرفته تا ساخت و ساز… به این فکر کنید که اصلاً قراره به جایی برید که کارهایی که در زندگی انجام دادین رو بهشون نشون بدین و درباره‌ش تعامل داتشه باشین. استرس و نگرانی رو از خودتون دور کنید چون قراره وارد یه محیط دوستانه و صمیمی بشید؛ اعتماد بنفس رو یادتون نره و خودتون باشید.
شما قراره وارد دانشگاه شید تا یاد بگیرید، بنابراین قرار نیست با یه عروسک غول‌پیکر و با مهارت بازی‌دهی و … وارد اون محیط شید. به خیلی‌چیزها فکر کنید؛ مثلاً : چرا آسمون آبیه؟! اون آدم‌هایی که در عکس در پشت بام خونه قرار گرفتن کی هستن!؟ کجا دارن میرن؟! چیکار میخوان بکنن؟! اگر آدم نبودن میتونشتن چی باشن ؟! و… و… و… بهتره با قوه تخیل خودتون خیلی در تعامل باشید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره و ثبت نام رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها