رشته های کنکور

رشته نوازندگی موسیقی جهانی

رشته نوازندگی موسیقی جهانی

از ابتدای تمدن در ملت های مختلف موسیقی جریان داشته است، و با روح همه ی مردم کره زمین همبستگی ایجاد کرده همیشه یکی از عنصرهای مهم یونانیان  قدیم برای اجرای نمایش های مختلف موسیقی بوده است.

با تلاش های موسیقی دان های مختلف و خوش نام در جهان ما موسیقی را به شکل امروزی با تمام روح و روانمان حس کرده ایم و بخش جدا نشدنی زندگی انسان ها شده است. همانطور که رشته ی نوازندگی موسیقی ایرانی مربوط به فرهنگ و تمدن خودمان است ، رشته ی نوازندگی موسیقی جهانی هم از فرهنگ غرب برخوردار است.

معرفی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

نوازندگی موسیقی جهانی درواقع مربوط به نواختن آن دسته از سازهایی که در خارج از ایران ابداع شدند و در ارکسترها نوازنده های بزرگ این سازهارا مینواختند.

پیانو، ویلن، گیتار، فلوت و … سازهای جهانی هستند که اگر شماهم به آن ها علاقه دارید و دوست دارید که در دانشگاه به صورت آکادمیک آن ها را فرا بگیرید باید تمام تمرکز را بر روی ساز خود بگذارید و زمان ثبت نام برای کنکور عملی نوازندگی موسیقی جهانی را انتخاب کنید.

پس از کسب رتبه ی لازم و نمره ی قبولی در آزمون عملی هم در دفترچه ی انتخاب رشته دانشگاه های دارای نوازندگی موسیقی جهانی را انتخاب کنید و بعد از قبولی در دانشگاه مربوطه تحصیل را آغاز کنید.

توانایی های لازم برای ورود به این رشته

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که دررشته های موسیقی باید به آن توجه داشته باشید تحمل و پشت کار برای تمرین های مداوم و سخت است. گوش افرادی که سمت موسیقی میروند و دوست دارند در آن پیشرفت زیادی کنند باید خیلی جزییات را بهتر بشنود.
در تمام رشته های هنری هم همیشه داشتن ایده و ذوق هنری و همچنین خلاقیت جزء مواردی است که به شدت برای شما اهمیت دارد درواقع هنر همیشه با خلاقیت در ارتباط است.

آزمون عملی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

چندروز پس از شرکت در کنکور تئوری طبق اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش شما باید برای ثبت نام در آزمون عملی اقدام کنید. رشته های موسیقی نیازمند تمرین مداوم شما برای این آزمون هستند ، لازم است که حتما شما در یکی از سازهای جهانی مهارت کافی را داشته باشید.
از آنجایی که همیشه کنکور عملی موسیقی تاثیر قابل توجهی داشته و مهم تر اینکه از سال ۱۴۰۲ ضریب این آزمون در تمام رشته ها به ۱۲ رسیده است ، باید زمان زیادی را صرف تمرین کردن بکنید.
این آزمون در دانشگاه تهران برگزار میشود، روز آزمون شما باید از دوره های باروک، رمانتیک، کلاسیک و … قطعه خود را برای داوران اجرا کنید، بخش بعدی آزمون شما سلفژ است که باید برای داورها خوانده شود.
نکته ایی که برای آزمون عملی نوازندگی موسیقی وجود دارد تعداد داوطلب ها در ساز تخصصی شماست ، برای مثال داوطلب های ساز گیتار هرچقدر زیادتر باشند رقابت در آن سخت تر میشود.

رتبه لازم برای ورود به دانشگاه

صحبت درباره رتبه لازم برای هر رشته ایی کار ساده ایی نیست، درواقع در هر سال قبولی شما بستگی به عوامل مختلفی مثل سهمیه ، ظرفیت دانشگاه و … دارد.
اما آنچه واضح هست رشته های موسیقی کشور ما در دانشگاه های زیادی ارائه نمیشوند و مهم است که شما هم در ازمون عملی و هم تئوری نمره و رتبه ی خیلی خوبی را کسب کنید مهم است که شما منظم درحال درس خواندن و مرور کتاب ها باشید، در کنار آمادگی برای کنکور تئوری چندساعتی راهم به تمرین برای آزمون عملی اختصاص بدهید.

وضعیت پذیرش دانشگاه های رشته نوازندگی موسیقی جهانی

متاسفانه رشته نوازندگی موسیقی جهانی و ایرانی فقط در دو دانشگاه ایران پذیرش دارند، طبق دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش پذیرش دانشگاه ها در سال ۱۴۰۲ به شکل زیر است:

  • پذیرش دانشگاه هنر تهران( واحد کرج) با تفکیک سازهای جهانی به شکل زیر است: ۶ نفر نوازندگان پیانو، ۳ نفر نوازندگان سازهای بادی، ۳ نفر نوازندگان سازهای آرشه ایی، ۳ نفر نوازندگان گیتار
  • دانشگاه تهران : ۸ نفر
تفاوت دانشگاه تهران و دانشگاه هنر در رشته نوازندگی موسیقی جهانی

تحصیل در دانشگاه تهران به نسبت دانشگاه هنر تهران آکادمیک تر است، در دانشگاه تهران زمینه ی ارتباطی بیشتر است زیرا دانشجویان تمام رشته های هنر بهم نزدیک هستند و باهم در ارتباط هستند اما دانشگاه هنر، دانشکده های مختلفی دارد و همین باعث ارتباط کمتر شده است برای مثال دانشکده موسیقی در شهر کرج واقع شده است.

مسئله ی بعدی مسافتی است که دانشجویان این رشته برای فعالیت در شهر تهران ملزم به طی کردن آن هستند و این کار را برای دانشجویان ساکن تهران سخت میکند.

فضای موسیقی و تعداد کلاس ها در دانشگاه هنر تهران بیشتر است، زیرا این دانشکده فقط مخصوص رشته ی موسیقی است.

دروس دوره دانشگاه رشته نوازندگی موسیقی جهانی

  • دروس پایه

سرایش ۱ و ۲ و ۳ و ۴، هماهنگی ۱ و ۲، تربیت شنوایی ۱ و ۲، پیانوی عمومی ۱ و ۲ و ۳، مبانی صداشناسی، مبانی صدا

  • دروس اصلی

تاریخ موسیقی جهان ۱ و ۲، تاریخ موسیقی ایران، سازشناسی موسیقی جهانی ۱ و ۲، شناسایی سازهای ایران، فرم موسیقی ۱ و ۲

  • دروس تخصصی

آواز جمعی ۱ و ۲، همنوازی ۱ و ۲ و ۳ و ۴، ارکسترجهانی ۱ و ۲ و ۳ و ۴، سازهای جهانی ۱ تا ۸، اجرای صحنه سازجهانی ۱و ۲، اجرای صحنه آوازی جمعی، دشیفراژ ۱ و ۲، پروژه نهایی

بازارکار، درآمد و حقوق رشته نوازندگی موسیقی جهانی

برای تمام داوطلبان کنکور و علاقمندان به رشته های مختلف کنکور هنر ضروری است که درباره ی بازار کار رشته ی مورد نظر اطلاعات کافی را کسب کنند. در رشته های هنری همیشه میزان تلاش و تمرین و همچنین کسب مهارت شما است که تعیین کننده شغل و درآمد شما میشود.
دانشجویان هم در دوران تحصیل و هم زمانی که فارغ التحصیل میشوند میتوانند شغل های مختلفی با توجه به میزان مهارت خود کسب کنند میتوانند در آموزشگاه های مختلف مشغول تدریس بشوند.
عضو ارکستر به عنوان نوازنده یا سرپرست ، نوازندگی برای کنسرت های مختلف ، عضو گروه کنسرت خواننده هایی که در سال اجراهای مختلفی را انجام میدهند، برنامه ریز و اجراکننده صحنه موسیقی برای تئاتر ،فیلم و … ، فعالیت در کارگاه های ساخت ساز، استودیوهای ضبط موسیقی و … همه از شغل هایی است که یک دانشجو میتواند با مهارت و توانایی های خود به آنها ورود کند.
در رابطه با میزان درآمد همه چیز به خود شما و تلاشی که میکنید بستگی دارد ، برای رشته ایی مثل موسیقی مهم است که همیشه در حال تمرین کردن باشید و زمان زیادی را صرف کسب مهارت کنید.

بدون شک تاثیر موسیقی بر روح و روان انسان ها از هر هنر دیگری بیشتر است، یادگیری درست و اصولی موسیقی برای علاقمندان یکی از مهم ترین کارهایی است که به آنها کمک میکند تا در این راه قدم هایی تاثیرگذاری بردارند.
در طول تاریخ موسیقی دان های بزرگی زیست کرده اند که آثار آن ها همیشه مخاطب را مجذوب خود کرده است، افرادی مثل موتسارت آهنگساز و ویولونیست، بتهوون آغازگر عصر رمانتیک و … با یک جمله ی معروف مقاله نوازندگی موسیقی جهانی را به پایان میرسانیم: زمانی که سخن به پایان می رسد موسیقی آغاز میشود.

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل رشته نوازندگی موسیقی جهانی را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها