رشته های کنکور, وبلاگ

رشته کتابت و نگارگری

نگارگری ایرانی  به نوعی نقاشی ظریف و ریزنقش ایران گفته می شود که در گذشته بیشتر برای کتاب آرایی ادبی، علمی و پزشکیو یا به گونه جداگانه (مرقع) ساخته میشد.  و امروزه از محدوده کتاب آرایی فراتر رفته است. رشته کتابت و نگارگری از جمله رشته های سنتی ایرانی است که تلفیقی از فرهنگ  و هنر ایرانی است. این رشته برخلاف دیگر رشته های کنکور هنر مثل بازیگری و عکاسی و نقاشی و…. یک رشته ناشناخته محسوب می شود.

اهمیت تحصیل

هدف اصلی از ارائه این رشته در دانشگاه های کشور، حفظ و احیای نگارگری سنتی ایرانی و فرهنگ و هنر اصیل ایرانی است. اساتید این رشته سعی دارند تا فرهنگ و رسوم کتابت و نگارگری اصیل ایرانی را به شیوه ای درست به دانشجویان خود آموزش دهند.
از اهداف اصلی رشته کتابت و نگارگری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • حفظ و تقویت فرهنگ بومی و ملی با توجه به اصالت ها
 • بالا بردن کیفیت هنر کتابت و نگارگری و قانونمند شدن روش های آموزشی و توسعه و رونق این هنر
 • احیاء، حفظ و ترویج هنر کتابت و نگارگری به منظور اشاعه فرهنگ و هنر اصیل اسلامی ایرانی
 • اشاعه فرهنگ معنوی و انتقال مفاهیم هنری، دینی و ملی از طریق گستری هنر کتابت و نگارگری
 • آموزش علوم نظری و عملی این هنر برای تربیت هنرمندان و کارشناسان آگاه و متعهد در جهت حفظ میراث های فرهنگی
 • شناخت هنر کتابت و نگارگری به عنوان یکی از میراث های معنوی کشور و شناخت سیر تحولات آن
 • ایجاد زمینه مطالعاتی و تحقیقاتی برای بررسی همه جوانب این هنر

توانایی های لازم رشته کتابت و نگارگری

یکی از نکاتی که در این رشته بسیار قابل توجه است، سنتی بودن کتابت و نگارگری نسبت به رشته های دیگر هنری است. به گونه ای که شما کاملا باید از دنیای ماشینی و امروزی فاصله بگیرید و غرق در دنیا و تاریخچه هنر ایرانی شوید که این امر روحیه خاص هنری خود را می طلبد. این رشته شامل خوشنویسی،صحافی، تذهیب، نگارگری و موارد مشابه است که باید توانایی های مورد نیاز در همه این زمینه ها را کسب کنید. معمولا این رشته برای افراد درونگرا و افرادی که سعی دارند در خلوت و تنهایی و سکوت به آرامش برسند مناسب تر است.

قبولی در رشته کتابت و نگارگری

برای قبولی در این رشته در مقطع کارشناسی شما علاوه بر کنکور سراسری باید یک مرحله کنکور عملی را هم پشت سر بگذارید و نیازمند تمرین و کسب مهارت لازم برای کسب نمره لازم در آزمون عملی هستید. البته نکته جالبی که پذیرش این رشته را نسبت به رشته های دیگر کنکور هنر تا حدودی قابل دسترس تر کرده است، ناشناخته بودن این رشته و تقاضای کم این رشته نسبت به دیگر رشته ها هست که برخی از داوطلبین کنکور هنر حتی از وجود همچین رشته ای در دانشگاه بی اطلاع هستند.

دروس دوره دانشگاه رشته کتابت و نگارگری

دروس دوره دانشگاه کتابت و نگارگری

دروس این رشته عبارتند از:

 • دروس مشترک در بین گرایش های مختلف

حکمت هنر ایران ، آشنایی با هنر در تاریخ، روش تحقیق در هنرهای سنتی، آشنایی با خیالی نگاری، کارگاه حجم سازی، کارگاه طراحی پایه، تحقیق در هنرهای سنتی ایران، مبنای زیبای شناسی، مبانی هنرهای تجسمی، آشنایی با فرهنگ و ادب ایران، آشنایی با خوشنویسی، آشنایی با تذهیب و…

 • دروس تخصصی گرایش نگارگری

بررسی ویژگی های مکاتب نگارگری، کارگاه تخصصی ، کارگاه نگارگری، کارگاه گل و مرغ سازی، آشنایی با مواد وابزارکاری نگارگری ، کارگاه تشعیر، کارگاه تذهیب و…

 • دروس تخصصی گرایش خیالی نگاری

آشنایی با خط کوفی ، تاریخ خط، کارگاه تذهیب، بررسی شیوه های خوشنویسی، تاریخ خوش نویسی، کارگاه کتیبه نویسی، زیبایی شناسی خوشنویسی و…

 • دروس تخصصی گرایش سنتی و تذهیب

کارگاه تذهیب ، کارگاه مثنی سازی تذهیب، تاریخچه و مکاتب تذهیب،کاربرد خوشنویسی در تذهیب، کارگاه تشعیر، زیبایی شناسی تذهیب، کارگاه طراحی سنتی و…

دانشگاه های دارای رشته کتابت و نگارگری

 1. دانشگاه هنر اصفهان: 35 نفر زن_مرد(پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی_روزانه)
 2. دانشگاه الزهرا تهران: 10 نفر زن(پذیرش با آزمون_روزانه) و  5 نفر زن (پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی_شبانه)
 3. دانشگاه شاهد تهران: 25 تفر زن_مرد (پذیرش با آزمون_روزانه)
بازار کار و درآمد کتابت و نگارگری

این رشته جزو رشته هایی هست که بازار کارش کاملا  به خود فرد و آثار ارائه شده  توسط خود او بستگی دارد. به صورتی که فردی که در رشته کتابت و نگارگری تحصیلی می کند نباید انتظار استخدام در یک موسسه دولتی با یک حقوق ثابت را داشته باشد چون اصلا زیرساخت همچین فعالیتی در کشور ما به صورت دولتی وجود ندارد. پس علاقه مندان این رشته باید از اول کار درآمد احتمالی پایین این رشته نسبت به دیگر رشته های کاربردی هنری را در نظر بگیرند.
اما از طرف دیگر این افراد بعد از بعد از فارغ تحصیلی می توانند تولید آثار هنری داشته باشند و آنها را به بازار های جهانی ارائه دهند. این افراد حتی می توانند به عنوان نقاشی یا طراحی در مراکز تولید پروژه های تصویری و انمیشن مشغول به کار شوند. از دیگر عنوان های شغلی برای فارغ التحصیلین این رشته می توان به کارشناس امور هنری یا مربی یا مدرس در سازمان امور میراث فرهنگی، مراکز آموزشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه ها اشاره کرد. در کل می توان اشاره کرد که این رشته در کشور ایران پتانسیل مالی خوبی ندارد اما برقرای ارتباط با کشورهای خارجی و فروش آثار به کشور های دیگر، امنیت مالی بسیار خوبی را می تواند برای فرد ایجاد بکند.

در این مقاله از آموزشگاه کنکور هنریون تلاش کردیم که به صورت کامل رشته کتابت و نگارگری را معرفی کنیم تا راهنمایی باشد برای انتخاب رشته بهتر شما؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های کنکور هنر مراجعه کنید.

چگونه با تیم هنریون مشاوره بگیریم؟

کافیه تو دایرکت هنریون یا تلگرام پی ام بدید و شرایط مشاوره کنکور هنر و ثبت نام در کلاس های کنکور هنر رو بپرسید. اگر هم به اطلاعات بیشتر نیاز دارید میتونید با شماره 09923083794 تماس بگیرید.(صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته شود)

 برای ثبت نام به آیدی تلگرام هنریون به نشانی honarioonf@ یا به پیج اینستاگرام هنریون به آدرس honarioon.group دایرکت بدید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها