وبلاگ

برنامه ریزی برای کنکور هنر

یکی از اصلی ترین قاعده ها برای شرکت در آزمون های سراسری، برنامه ریزی دقیق و حرکت در مسیری اصولی است. کنکور سراسری هنر هم از این قاعده جدا نیست.
شما باید بتوانید همه مطالب درسی و انواع دروس مختلف را با توجه به ترتیب اولویت طبقه بندی بکنید و همه دروس را در خطوط موازی به جلو ببرید.

اصول برنامه ریزی برای کنکور هنر

هر برنامه ریزی فردی برای درس خواندن، به طور کلی قانون و قواعدی دارد که شما برای رسیدن به هدف باید پایبند به این قوانین باشید. در ادامه چند تا از ویژگی های برنامه ریزی فردی را باهم بررسی می کنیم:

 1. اختصاصی بودن: از مهم ترین ویژگی های یک برنامه، اختصاصی بودن آن است. برنامه باید صرفا برای خود شما طراحی شود و با ویژگی های شخصی شما تطابق داشته باشد. ویژگی های مثل تایم خواب و تایم غذا خوردن و میزان مطالعه مفید که بسته به هر فرد متفاوت است و در برنامه ریزی شخصی باید لحاظ شود.
 2. قابل ارزیابی بودن: یک برنامه ریزی درسی زمانی خوب است که شما بتوانید بعد از مدت زمان مشخصی، برنامه و میزان پیشرفت خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.
 3. انعطاف پذیر بودن: برنامه درسی شما باید انعطاف لازم برای تغییر و تطبیق را داشته باشد. به عنوان مثال برای همه دانش آموزان کنکوری پیش خواهد اومد که روزی نتواند به هر دلیلی درس بخواند؛ برنامه درسی باید انعطاف لازم برای جبران آن روز را داشته باشد.

با توجه به تغییرات رخ داده در کنکور هنر ۱۴۰۲، ما باید یک سری موارد را حتما در برنامه ریزی شخصی لحاظ بکنیم:

 • اول از همه اینکه از امسال تاثیر نمره آزمون عملی به شکل قابل ملاحظه ای افزایش داشته و در روتین برنامه ریزی روزانه، باید تایم مشخصی به تمرین آزمون عملی اختصاص داده شود. البته اولویت بندی برای دروس و تقسیم بندی زمان مطالعه برای هر درس، یکی از موارد مهم برنامه ریزی شخصی است.
  مثلا شما باید برای درس درک عمومی هنر که دارای ضریب ۱۲ است، زمان بیشتری اختصاص دهید و تایم مطالعه شما برای درس خلاقیت تصویری قاعدتا در بازه های زمانی مشخص باید کمتر از تایم مطالعه شما برای درک عمومی هنر باشد.
 • نکته بعدی که اهمیت بسیار زیادی دارد، داشتن تایم های منظم و مستمر برای مرور مطالب است.
  در مطالعه دروسی مثل درک عمومی هنر و تست زنی ریاضی و مباحث حفظی خلاقیت تصویری، اگر به مطالعه خود مطلب اهمیت ۱۰ بدهیم، قطعا مرور همان مطلب اهمیت ۱۰۰ خواهد داشت.
  مرور منظم در بازه های زمانی مختلف تا خود روز آزمون، کلید موفقیت شما در کنکور سراسری هنر خواهد بود.
 • در کنار برنامه ریزی دقیق و جامع برای کنکور هنر، استفاده از منابع مطالعاتی مناسب در حکم سوخت تقویت کننده نیتروژن برای برنامه ریزی شما است. چون اگر از یک منبع کمک آموزشی کامل و مناسب برای دروس استفاده بکنید، بهره وری برنامه ریزی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

در مقاله های قبلی درباره بهترین منابع کمک آموزشی برای کنکور سراسری هنر به طور مفصل صحبت کردیم؛ پیشنهاد میکنم در کنار خواندن این مقاله، مروری هم بر مقاله “منابع کنکور هنر” قبلی داشته باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها