کنکور هنر یکی از آزمون‌های آزمایشی سازمان سنجش هست که هر ساله مانند گروه های آزمایشی تجربی و ریاضی و انسانی، از سوی این سازمان برگزار می‌شود؛ برای شرکت در این آزمون باید در زمان‌هایی که از قبل تعیین شده، به سایت سازمان سنجش بروید و اقدام به ثبت نام کنید.

کنکور هنر یکی از رشته‌های کنکور سراسری در سطح کشور می‌باشد که برای ورود به مقاطع کارشناسی در دانشگاه‌های علوم و فنون هنری برگزار می‌شود. در این آزمون، دانشجویان نیاز دارند تا در زمینه های مختلف هنری مانند نقاشی، معماری، صنایع دستی، صدا و موسیقی، نمایشنامه نویسی و … امتحان داده شوند. به علاوه، در بخش تئوری، دانشجویان نیاز به پاسخگویی به سوالاتی دارند که دربارهٔ تاریخ هنر، اصول و ارزش‌های هنری، نظریه‌های هنری و مفاهیم دیگر مرتبط با هنر است.

زمان ثبت نام کنکور هنر ۱۴۰۲

از آنجایی که کنکور های سراسری سازمان سنجش از امسال به صورت دو مرحله ای برگزار می شود، برای مهلت ثبت نام هم دو بازه زمانی در نظر گرفته شده است. مهلت ثبت نام کنکور نوبت اول که در دی ماه برگزار شد، از ۸ تا ۱۴ آبان ماه بود. مهلت ثبت نام کنکور نوبت دوم هم که در تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد از ۱۵ فروردین ماه سال جاری آغاز شده و تا ۲۴ فرودین ماه تمدید شده است.

نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

برای ثبت نام در کنکور سراسری فقط باید از طریق سایت رسمی سازمان سنجش اقدام بکنید، در اولین مرحله باید پس از ثبت نام اولیه، اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام را آماده و کرده و در سایت بارگذاری بکنید. اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام:

 1. نام و نام خانوادگی
 2. شماره ملی و شماره موبایل
 3. نام پدر
 4. اطلاعات تکمیلی تحصیلی(کد سوابق تحصیلی و…)
 5. آدرس منزل و کدپستی
 6. ایمیل
 7. بارگذاری مدارک مربوطه(کارت ملی و شناسنامه)

شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

شرایط عمومی ثبت نام

برخی از شرایط ثبت نام کنکور برای همه زیرگروه های آزمایشی لحاظ می شود و همه داوطلبین باید دارای شرایط زیر باشند و تیک مربوط به این شرایط را در سایت انتخاب بکنند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرکت کنندگانی که فاقد شرایط عمومی باشند، صلاحیت شرکت در آزمون های سراسری سازمان سنجش را نخواهند داشت. شرایط عمومی تعیین شده از طرف سازمان سنجش برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم احراز عناد(نه اعتراض) به جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در سازمان ها و گروه های غیرقانونی و فراماسونری
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور هنر

علاوه بر شرایط عمومی که برای ثبت نام کنکور گفته شد، کنکور هنر دارای یک سری شرایط اختصاصی هم هست که شرکت کنندگان باید در حین ثبت نام به این قبیل موارد توجه داشته باشند. برخی از مهم ترین شرایط به شرح زیر است:

 • دارا بودن گواهی پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید یا دیپلم چهار ساله دوره نظام قدیم یا دیپلم نظام آموزشی جدید از هر کدام از شاخه های نظری،فنی حرفه ای، و کاردانش (البته وضعیت این مدارک باید تا آخر شهریور امسال مشخص شود).
 • پذیرفته شدگان دوره های روزانه سراسری سال گذشته، در صورت ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲، فقظ کجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه هستند.
 • نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان مرد.
 • متقاضی ثبت نام در کنکور ۱۴۰۲ نباید دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشد.
 • نداشتن تعهد خدمت به ارگان و دستگاه های اجرایی،تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم.
آیا داوطلبان دیپلم تجربی و ریاضی نیز می توانند در کنکور هنر شرکت نمایند؟

هر ساله دانش آموزان رشته های تجربی، ریاضی و انسانی تعداد قابل توجهی از داوطلبان کنکور هنر را تشکیل می‌دهند. کنکور سراسری دارای سه زیر گروه آزمایشی اصلی(تجربی،ریاضی،انسانی) و دو زیر گروه آزمایشی شناور است؛ به صورتی که همه داوطلبان حق شرکت در یک زیرگروه اصلی و یک زیر گروه شناور را دارند. پس شرکت کنندگان دارای دیپلم های غیررشته هنری هم می توانند در کنکور هنر شرکت کنند.

تعداد داوطلبان کنکور ۱۴۰۲

در کنکور دی ماه تعداد شرکت کنندگان در کنکور هنر ۳۹۰۵۵ نفر بود که از این تعداد، ۲۹۰۸۲ نفر تعداد شرکت کنندگان زن و ۹۹۷۳ نفر تعداد شرکت کنندگان مرد را تشکیل می داد.

تاریخ برگزاری کنکور ۱۴۰۲

کنکور سراسری هر ساله در نیمه اول تیرماه برگزار می‌شود. کنکور سراسری امسال هم در تاریخ ۱۴ و ۱۵ تیرماه، در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد. با توجه به تغییراتی که از سال ۱۴۰۱ در کنکور هنر صورت گرفت، تعداد دروس تخصصی و همچنین تعداد سوالات و زمان پاسخ گویی به سوالات کاهش یافت.

در کنکور هنر برگزار شده در دی ماه ۱۴۰۱، شما بایستی به ۱۰۰ سوال در ۱۱۵ دقیقه پاسخ می‌دادید، که البته کنکور تیرماه هم به همین شکل خواهد بود.

جزئیات سوالات دفترچه به شکل زیر است:
۵۰ سوال از درس درک عمومی هنر ( سوالات ۱ تا ۵۰)
۳۰ سوال از درس درک عمومی ریاضی فیزیک ( سوالات ۵۱ تا ۸۰)
۲۰ سوال از درس خلاقیت تصویری( سوالات ۸۱ تا ۱۰۰)

جزئیات سوالات دفترچه کنوکور هنر
۵۰ سوال از درس درک عمومی هنر (سوالات ۱ تا ۵۰)
۳۰ سوال از درس درک عمومی ریاضی فیزیک (سوالات ۵۱ تا ۸۰)
۲۰ سوال از درس خلاقیت تصویری (سوالات ۸۱ تا ۱۰۰)

تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۲

 • حذف شدن دفترچه سوالات دروس عمومی و جایگزین شدن تاثیر معدل

دقت کنید که نمره نهایی دروس عمومی ۲۶ درصد تاثیر قطعی در نتیجه نهایی کنکور شما خواهد داشت.

 • کاهش تعداد دروس تخصصی و تغییر ضرایب

دروس تخصصی خلاقیت نمایشی، خواص مواد، خلاقیت موسیقی و ترسیم فنی از کنکور سراسری هنر حذف شده و ضرایب سه درس باقی مانده تغییر کرده است. ضرایب جدید این سه درس به این شکل است:

درک عمومی هنر با ضریب ۱۲
درک عمومی ریاضی فیزیک با ضریب ۵
خلاقیت تصویری با ضریب ۳

 • تاثیر ۴ برابری نمره آزمون عملی در نمره نهایی کنکور سراسری نسبت به سال های گذشته

نمره آزمون عملی شما با ضریب ۱۲ در رتبه نهایی شما تاثیر گذار خواهد بود، پس این نکته را به یاد داشته باشید که آزمون عملی یکی از مهم ترین بخش های کنکور سراسری هنر می‌باشد.